Blog

Zoom Adlı Online Görüşme Platformu Verilerimizi ve Toplantı İçeriklerimizi Kullanarak Yapay Zekayı Eğiteceğini Açıkladı.

Zoom adlı online görüşme platformu özellikle pandemi ile tüm dünyada daha da yaygınlaştı.  Yakın zamanda güncellediği hizmet şartlarına göre verilerilerimizin bir kısmını kullanarak yapay zeka modellerini eğitmek istediğini belirtti.

İçindekiler

Video platformunun hizmet şartlarındaki en son güncelleme, yazılım lisanslama, beta hizmetler ve uyumlulukla ilgili bölümleri önden size gösteriyor  ve siz aslında sonuna gelmeden hizmet/kullanım sözleşmesini onaylıyorsunuz. Hatta bazen hiç okumadan onaylıyorsunuz. Ancak size gösterilen güncelleme ve yazılım lisanslama adımlarının biraz aşağısına iner ve devamını okursanız, küçük puntolarla, Zoom’un AI stratejisinde önemli bir kararını görebiliyorsunuz.  27 Temmuz’dan itibaren geçerli olan güncelleme, Zoom’a AI veya makine öğrenimi modellerini eğitmek ve ayarlamak için müşteri verilerinin bazı yönlerini kullanma hakkı veriyor.

Zoom’un artık kendi yapay zekasını eğitmek için kullanabileceği “hizmet tarafından oluşturulan veriler”, ürün kullanımı, telemetri ve teşhis verileri ve benzer içerik veya şirket tarafından toplanan verilerle ilgili müşteri bilgilerini içereceği belirtilmiş olup devre dışı bırakma seçeneğinin bulunmadığı da görülmekle bu konunun önümüzdeki günlerde sürekli gündemde olacağı tartışmasız artık.  Zira Zoom’un kullanılacağını versiyonda verilerin kullanılmaması seçeneğini seçme imkanının bulunmaması tartışma konusu olacak. Zira yapay zekanın eğitimine ilişkin daha önce farklı platformlar da bu şekilde veri kullandığından bu aslında insanların yabancı olduğu bir konu değil. Yapay zeka sektörünün genelinde, son aylarda yazarların veya sanatçıların kendi çalışmalarının yapay zeka araçlarının çıktılarına yansıdığını iddia ettiği ve eserlerinin yapay zeka çıktılarında karşılık olarak geldiğini söyleyen davalar açıldı.

Zoom ;

“Hizmet Tarafından Oluşturulan Verileri” herhangi bir amaçla, hukukun ve yasaların izin verdiği ölçüde ve şekilde,  makine öğrenimi veya yapay zeka (algoritmaların ve modellerin eğitimi ve ayarlanması amaçları dahil) için kullanabileceğine ilişkin şartlar ilgili metinde yer alıyor.

Mesajlar, dosyalar ve belgeler gibi müşteri içerikleri bu kategoriye şu an  dahil görünmüyor.  Zoom tarafından “Yapay zekayı eğitmek için  müşterinin izni olmadan ses, video veya sohbet içeriği kullanmıyoruz” açıklaması yapıldı.  Ancak hizmet politikasında bunun onayının da arada alınıp alınmadığı ya da ilerde alınıp alınmayacağı noktası da merak konusu.

Haziran ayında Zoom, bunları kullanıp kullanmayacağına karar verebilecek müşteriler için ücretsiz deneme temelinde iki yeni üretken yapay zeka özelliğini (bir toplantı özet aracı ve bir sohbet mesajları oluşturma aracı) tanıttı. Ancak bir kullanıcı bu özellikleri etkinleştirdiğinde Zoom, Zoom’un yapay zeka modellerini kendi bireysel müşteri içeriklerini kullanarak eğitmesine izin veren bir izin formu imzalamasını istediği görülüyor. Yani aslında bu onayın alındığı ve açıklamada yer aldığı gibi verilerin “müşteri onayı alınmadan” kullanılmadığı da görülüyor.

Zoom, yayınladığı yazıda “İçeriğiniz yalnızca bu AI hizmetlerinin performansını ve doğruluğunu artırmak için kullanılıyor”  ve yine bir şirket sözcüsü de yaptığı açıklamada “Zoom müşterileri, üretken yapay zeka özelliklerini etkinleştirip etkinleştirmemeye ve müşteri içeriğini ürün geliştirme amacıyla Zoom ile paylaşıp paylaşmamaya ayrı ayrı karar verir” şeklinde açıklaması ile de veri kullanımını sınırlandırıp onay verip vermemek sizin elinizde izlenimi ile  içleri rahatlatmaya çalışıyor gibi ancak bu konuda ne kadar başarılı olabileceği ilerleyen süreçte müşterilerin kullanımına göre görülecek. Tabi bu konuda hukuki tartışmalar da gelecek gibi gözüküyor.

 

Related Posts